sobota, 15 marca 2014

Imperium kontra Rebelia- 700pkt! (14.03.2014)

Witam i zapraszam do "relacji" z tej przerośniętej bitwy. Mam nadzieję że poniższy opis pomoże wam zorganizować waszą własną i bawić się równie dobrze :)


Na czas gry wprowadziliśmy tylko dwa odstępstwa od zasad- zignorowaliśmy regułę mówiąca o utracie akcji w przypadku uderzenia w inny statek, gdyż obawialiśmy się że w tak dużym zagęszczeniu i przy tak dużej ilości statków nie będziemy w stanie tego wszystkiego odpowiednio ogarnąć.
Drugą różnicą (całkiem zrozumiałą i logiczną) w stosunku do zasad była zmiana wielkości pola gry- blat którego użyliśmy miał wymiary około 120x150cm (dokładnie 4x5 stóp czyli 48x60 cali). Rozgrywka rozpoczęła się około godziny 11:40, zakończono ją tuż przed 17.00. Skoro bitwa na 100 punktów może trwać ponad godzinę, to na o wiele większą należy zarezerwować sobie znacznie więcej czasu.Ilość punktów ustalona została przypadkowo: po prostu sprawdziłem ile punktów "mogę wyciągnąć" z moich statków, a przeciwnicy dopasowali się do tej ilości (z małymi poprawkami).

Poniżej podana została jedynie ilość punktów i statki, zdjęcia i dokładne rozpiski znajdują się na końcu relacji:


  • Rebelia (ja), 349 punktów, 9 statków: Sokół Millenium+ A-wing + Y-Wing + Moldy Crow + 2 B-Wingi + 3 X-Wingi
  • Imperium gracz 1, 230 punktów, 9 statków: prom Lambda, Slave 1, Tie Advanced (Dark Viager), Tie Bomber, Tie Swarm (Howlrunner + Backstabber + 3 Academy Pilot)
  • Imperium gracz 2, 120 punktów, 4 statki: Slave 1, Tie Interceptor, 2 Tie FighterWszystkie biorące udział statki
Część "techniczna":

1) Przepraszam za jakość zdjęć i ich nieczytelność- niestety, gra X-Wing jest pod tym względem wyjątkowo wredna, gdyż praktycznie każda powierzchnia w niej (nawet kartoniki pilotów) jest błyszcząca, więc niestety pomimo obróbki zdjęcia dalej nie są w 100% czytelne.
2) Mój YT-1300 jest WiPem, cały czas w fazie przemalowania. W związku z tym jest pomalowany jedynie jasnym metalizerem (aluminium lotnicze), przez co dla obiektywu działał jak wyśmienite lustro i zawsze ten fragment zdjęcia jest prześwietlony :/

BITWA


Tak wyglądało rozstawienie sił przed bitwą:Rebelia- Sokół z A na prawym skrzydle, oraz dwie formacje: B-wingi w asyście rozdającego focusy HWK (wieżyczka jonowa)+ X-wingi z Biggsem oraz Y-Wingiem- wieżyczką jonową.
Imperium rozstawiło na lewym skrzydle swoje trzy duże statki, ze wsparciem dwóch małych, w centrum (TIE Interceptor oraz dwa TIE) oraz na prawym skrzydle (5 TIE) swarmy.Początek drugiej tury- niewiele się podziało, standardowe ruszenie naprzód:
Tura trzecia- pierwsze ostrzeliwanie się, spadły pojedyncze osłony i hulle, rozproszyłem formację B-wingów co (jak 50% moich decyzji podczas tej bitwy) okazało się błędem.
Zwinęliśmy także skrzydła lambdy bo zbyt przeszkadzały :/

Początek czwartej tury:I koniec tejże tury- jak widać zaczyna już robić się bałagan na planszy. W tej turze bez strat statków, choć kilka zostało na ostatnich HP.
Końcówka piątej ruty- bitwa na całego, wszystko strzela do wszystkiego.
Jest również first blood- spadł Wedge po tym jak TIE Interceptor zafundował mu trafienie krytyczne- dwa uszkodzenia :(

Koniec strzelania rundy szóstej.

Runda siódma- po ruchu. Totalnie nie przewidziałem zachowania swarma Tie'ów, który ustawił się idealnie na strzał dla moich dwóch statków. One same zadały ledwo dwa uszkodzenia. ,,Mauler Mithel’’ – będący istnym potworem w walce na bliskie dystanse – zestrzelił Garven’a Dreis’a. Widać rezultat strzelań, dużo statków pospadało po obu stronach, jednak najbardziej boli utrata ostatnich X i Y-Wingów. Biggs’a Darklighter’a, będącego kluczowym atutem Rebelii, trzymała się jakaś Klątwa (dosłownie i w przenośni) bo został zestrzelony od tyłu, zupełnie jak w filmie. Runda ósma na koniec strzelania- straty są po obu stronach, jednak już od poprzedniej tury widać było ostateczny wynik bitwy.Dziewiąta i ostatnia runda bitwy- postanowiliśmy skończyć w tym momencie, bo graliśmy już niemal 6 godzin, czas gonił jednego z uczestników, a rezultat przy tylu straconych statkach był już dla rebelii oczywisty (B-wing obecny na zdjęciu spadł).


PODSUMOWANIE

Bitwa była absolutnie kapitalna, dobrze się przy niej bawiliśmy i dzielimy się następującymi spostrzeżeniami:

1) ZAWSZE trzeba wyznaczać sobie limit punktowy- w tym przypadku siły były nierówne, gdyż gracze imperium powybierali ze swoich doków co mieli najlepszego, podczas gdy ja miałem wszystko co tylko mogłem mieć, nie było więc balansu (np. z 3 torped odpaliłem tylko jedne bo zazwyczaj ich nie używam). Więc, konkluzja jest następująca: w naszym przypadku sensowna ilość punktów to maksymalnie 300 na stronę.
2) Dla 300 punktów na stronę trzeba spokojnie przeznaczyć 5 godzin bitwy + po pół godziny na rozłożenie się i spakowanie. Czas ten powinien spokojnie wystarczyć. Dobrze jest też rozplanować pośrodku jakąś przerwę na wyprostowanie pleców :)
3) Należy wcześniej dobrze przemyśleć rolę poszczególnych statków- przy 9 statkach każdy z umiejętnościami samo wystawianie ich na stole z wymyśleniem taktyki trwało 20 minut.
4) Taka bitwa jest świetnym sposobem na sprawdzenie wszelkich możliwych kombinacji, jak również użycie tych kart których w turnieju na 100 punktów zazwyczaj się nie używa. 

ROZPISKI

1) Moja rebelia:

349 points

Pilots
------

Wedge Antilles (41)
X-Wing (29), R2 Astromech (1), Proton Torpedoes (4), Marksmanship (3), Shield Upgrade (4)

Biggs Darklighter (33)
X-Wing (25), R2-D2 (4), Shield Upgrade (4)

Ten Numb (42)
B-Wing (31), Fire-Control System (2), Autoblaster (5), Engine Upgrade (4)

Ibtisam (39)
B-Wing (28), Fire-Control System (2), Autoblaster (5), Engine Upgrade (4)

"Dutch" Vander (35)
Y-Wing (23), R5-D8 (3), Proton Torpedoes (4), Ion Cannon Turret (5)

Kyle Katarn (32)
HWK-290 (21), Ion Cannon Turret (5), Recon Specialist (3), Moldy Crow (3)

Tycho Celchu (34)
A-Wing (26), Assault Missiles (5), Push the Limit (3)

Han Solo (60)
YT-1300 (46), Expert Handling (2), Chewbacca (4), Luke Skywalker (7), Millennium Falcon (1)

Garven Dreis (33)
X-Wing (26), R2-F2 (3), Proton Torpedoes (4)


2) Imperium gracz 1:
230 points

Pilots
------

Howlrunner (23)
TIE Fighter (18), Swarm Tactics (2), Stealth Device (3)

Backstabber (16)

Academy Pilot (12)

Academy Pilot (12)

Academy Pilot (12)

Captain Jonus (31)
TIE Bomber (22), Concussion Missiles (4), Concussion Missiles (4), Veteran Instincts (1)

Colonel Jendon (39)
Lambda-Class Shuttle (26), Advanced Sensors (3), Heavy Laser Cannon (7), ST-321 (3)

Kath Scarlet (47)
Firespray-31 (38), Heavy Laser Cannon (7), Mercenary Copilot (2)

Darth Vader (38)
TIE Advanced (29), Concussion Missiles (4), Squad Leader (2), Stealth Device (3)3) Imperium gracz 2:120 points

Pilots
------

Krassis Trelix (51)
Firespray-31 (36), Assault Missiles (5), Ion Cannon (3), Seismic Charges (2), Gunner (5)

Turr Phennir (32)
TIE Interceptor (25), Expose (4), Stealth Device (3)

Dark Curse (19)
TIE Fighter (16), Stealth Device (3)

Mauler Mithel (18)
TIE Fighter (17), Determination (1)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będę wdzięczny za linkowanie moich zdjęć czy postów, o ile zostanie podany link do źródła.
Wszystkie grafiki zostały użyte w celach reklamowych lub poglądowych, nie czerpię dochodów z ich wykorzystania. Jeśli nie chcesz aby twoja grafika tu była, napisz do mnie.

It'll be great if you link mine pictures or posts, as long as you provide link to source.
All graphics are used for advertising, educational or demonstrative purposes and I do not have any financial profit from using them. If you don't want your graphics to be here, write to me and I will remove it asap.