poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wygięte struny gitarowe jako liny holownicze/Bended guitar strings as towing ropes

Struny gitarowe (te z oplotem) mają fajną teksturę i odpowiednie dla tych skal rozmiary, ale ciężko je przekonać do pozostania w pozycji innej niż wyprostowana. Na przykładzie wykonywania liny holowniczej pokażę jak zmusić ten materiał do współpracy.
Użyta przeze mnie w tym projekcie struna ma 0,68mm grubości, zaczepy są dorobione z Miliputu a pałąki podtrzymujące to plasticard.

Guitar strings (this with overwinding) have got nice texture and appropriate for this scales dimensions, but It's hard to convince them to stay in position different than straight. On the example of tank's towing line I'll show how to force this material to cooperate.
String used in this project is 0,68mm thick, hooks are  made of Miliput and support structure (hull mounting) is plasticard.

Zapytano mnie czy można zrobić coś takiego ze sprali grzejnych np. ze starego żelazka- odpowiedź brzmi nie, ponieważ spirale grzejne nie mają środka, jest to sam oplot co dyskwalifikuje go jako linę Zużyte struny gitarowe przy posiadaniu grających znajomych są darmowe (dla nich to odpad).

I was asked if one can make something like this from heating coils (f.e. from old iron)- the answer is not, because heating coils has no interior, therefore are disqualified as a rope/cable. Used guitar strings are also for free, unless you know somebody who plays guitar.
W końcu przepis :)
Aby ukształtować strunę gitarową, która jest elastyczna i ma pamięć kształtu, i przy okazji jej nie zmasakrować, trzeba użyć temperatury. Ja moją strunę, po wybraniu odpowiedniej grubości, owinąłem na cienkim śrubokręcie, następnie miedzianymi drutami z cienkiego kabelka elektrycznego poskręcałem tak aby struna się trzymała w formie spirali- u mnie 4 skręty.

Gdy jak upewniłem się że struna gitarowa nagle nie zerwie miedzianych kabelków a ta nie wbije mi się w oko, wsadziłem ją do płomienia palnika (kuchenka gazowa) aż się ładnie rozjarzyła na czerwono. Konieczny jest niestety palnik bo świeczka okopci, zacierając detale, a ponadto nie wyciągnie koniecznej do procesu temperatury.
Następnie wyciągnąć i zostawić do (stosunkowo) powolnego wychłodzenia, potem można odciąć przytrzymujące druty (spirala zachowa już swój kształt) oraz odciąć nadmiar struny.


Finally, recipe :)
To bend guitar string, which is elastic and has shape memory, and in order not to massacre it during process, temperature must be used. Me, after choosing appropriate string thickness, winded it on thin screwdriver. Than using thin copper wires from electrical cable (which I simply twisted) coil shape was maintained (4 twists in my case).

When i was sure that string's tension won't brake off copper wires and it won't drive into my eye, I inserted it into burner's flame (kitchen gas burner) until it was nicely orange glowing. Burner is necessary, as candle makes lot of smoke, and soot blear details. Also temperature achieved is not hot enough.
Than pull it out and leave to slowly cool down and you can cut supporting wires and excess off.
Przykład użycia/Example of use[link]: 

2 komentarze:

 1. Tylko jedna uwaga. Struny w oplocie występują w dwóch wersjach. Pierwsza to struny nylonowe z oplotem z mosiądzu lub miedzi, który może być czasami srebrzony używane w gitarach klasycznych. Te struny w trakcie podgrzewania mogą się stopić (rdzeń się stopi). Drugi rodzaj to struny stalowe w oplocie stalowym używane w gitarach elektrycznych i akustycznych. Warto zatem zapytać znajomego co to są dokładnie za struny, by się później nie zdziwć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wielkie dzięki za info, jako osoba która w życiu nie miała gitary w ręce (no, może przenosiłem z miejsca na miejsce :P ) nie mam pojęcia o różnych rdzeniach strun gitarowych. dobrze wiedzieć :)

   ale przyszło mi jeszcze coś innego do głowy: jakbym dorwał taką strunę, wypalił tworzywo ze środka i lekko rozwinął to może dałoby się uzyskać coś na kształt "sprężyn" do pojazdów czy anten :o
   pokombinuję :)

   Usuń

Będę wdzięczny za linkowanie moich zdjęć czy postów, o ile zostanie podany link do źródła.
Wszystkie grafiki zostały użyte w celach reklamowych lub poglądowych, nie czerpię dochodów z ich wykorzystania. Jeśli nie chcesz aby twoja grafika tu była, napisz do mnie.

It'll be great if you link mine pictures or posts, as long as you provide link to source.
All graphics are used for advertising, educational or demonstrative purposes and I do not have any financial profit from using them. If you don't want your graphics to be here, write to me and I will remove it asap.