wtorek, 31 grudnia 2013

Weathering- Olej silnikowy

Witam ponownie :)
Kolejna prosta technika, a w zasadzie użycie jednego środka z miniaturki obok. Jestem jedną z osób która uwielbia takie "smaczki" na modelach :)

Przypominam że na tym etapie jest już wash zrobiony (dlatego się tak błyszczy), a to będzie zabezpieczone drugą warstwą bezbarwnego, dojdą rainmarksy, matowy i pigmenty.
Sam środek jest banalny w użyciu- nie rozcieńczamy, nie mieszamy go z niczym tylko używamy jak producent przykazał.

Postępujemy podobnie jak w przypadku zacieków z brudu, czyli:
-powierzchnię pod spodem (szczególnie kalkomanie oraz farby emaliowe) zabezpieczamy lakierem błyszczącym akrylowym ("Engine Oil" jest emaliowy)
-pędzlem nanosimy środek w zagłębienia z których mógł wyciekać smar, również w pobliżu wlewów oleju, dobrze też wygląda na uchwytach od klap pokryw silników oraz na miejscach gdzie mogły go zostawić buty mechaników

2 opcje dodatkowe:
-jeśli są to powierzchnie pionowe to możemy pokusić się o dorobienie efektu spływającego smaru, pamiętajmy tylko aby były one intensywne bo inaczej następne zabiegi je przykryją.
-jeśli robimy pojazdy pustynne to dobrze jest zmieszać z tym smarem trochę pigmentu, aby udawał pył i kurz poprzyklejany i oblepiony smarem.

na koniec zabezpieczamy lakierem, lub dorabiamy zacieki brudu i rdzy i wszystko razem zabezpieczamy.Przykład 1 burty czołgu Leman Russ

Zanim posypią się na moją głowę gromy wytłumaczę się, że kiedyś znalazłem zdjęcie lemana który właśnie miał takie ślady po oleju z połączeń i tak łokropnie mi się spodobały że musiałem takie mieć. widzę też że wyglądają na zbyt duże, ale kolorek taki piękny że zostawię. 
Przykład 2 układ jezdny Manticory

Nie jest to najlepsze zdjęcie, gdyż tu akurat ukazuję technikę wykorzystania farb olejnych jako efektu starego, spływającego kamuflażu ale na górnych elementach układu jezdnego ładnie widać zacieki smaru. Są już obecne obicia robione gąbką.

Zdjęcia kiepskie, ale to się cholernie błyszczy po dwóch warstwach bezbarwnego i naprawdę ciężko uchwycić różnicę. pod wylotami odbija się światło i nic nie widać :/ .
2 komentarze:

 1. Skąd Pan to wszystko wie :) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zazwyczaj nie wiem :P
   widzę coś nowego albo w sklepie albo na czyimś modelu i zaczynam pytać i szukać w necie, a potem testować i patrzeć jak to wychodzi lub nie :P

   Usuń

Będę wdzięczny za linkowanie moich zdjęć czy postów, o ile zostanie podany link do źródła.
Wszystkie grafiki zostały użyte w celach reklamowych lub poglądowych, nie czerpię dochodów z ich wykorzystania. Jeśli nie chcesz aby twoja grafika tu była, napisz do mnie.

It'll be great if you link mine pictures or posts, as long as you provide link to source.
All graphics are used for advertising, educational or demonstrative purposes and I do not have any financial profit from using them. If you don't want your graphics to be here, write to me and I will remove it asap.